Vykrádači bytov a domov nepoznajú dovolenku

01.august 2019

V čase letných dovoleniek stúpa počet prípadov krádeží vlámaním do bytov, rodinných domov a rekreačných objektov. Opustený dom či byt je vhodnou príležisťou pre zlodejov. Preto je dôležité svoj majetok poriadne zabezpečiť. Hrozbu vykradnutia by ste nemali podceňovať ani mimo prádzninového obdobia. 

Existujú viaceré overené preventívne opatrenia ako sa takejto nepríjemnej situácii po návrate z dovolenky vyhnúť: 

  1. Neprezrádzajte svoje dovolenkové plány ani presné termíny príchodu a odchodu na sociálnych sieťach. V dnešnej dobe zdieľania informácii na sociálnych sieťach, sa danému problému neprikladá dostatočná vážnosť, no nikdy neviete komu sa tieto informácie dostanú. Neodporúčame dávať ani fotky vybavenia bytu či domu.
  2. Počas neprítomnosti požiadajte rodinných príslušníkov alebo známych o námatkové návštevy svojho domu či bytu. Neodporúča sa ponechať zatiahnuté žalúzie na dlhšiu dobu. Rovnako si zabezpečte pravidelné vyberanie poštovej schránky.
  3. Dôležité je aj technické zabezpečenie domu či bytu. Svoj majetok si zabezpečte kvalitnými bezpečnostnými dverami s bezpečnostnou vložkou. V prípade domov je to o niečo zložitejšie, nakoľko možnosti vniknutia do domu sú oveľa väčšie ako do bytov na poschodiach. V týchto prípadoch je možnosť zabezpečenia majetku prostredníctvom bezpečnostného signalizačného zariadenia.
  4. Aj napriek zabezpečovacím systémom, odporúčame počas dlhšej neprítomnosti, neuschovávať doma väčšie sumy finančnej hotovosti, cennosti, šperky, umelecké zbierky či vkladné knižky.
  5. Nemenej dôležité je aj poistenie svojej nehnuteľnosti a domácnosti. Na trhu je v ponuke kvalitné poistenie, kde si viete vybrať riziká, ktoré chcete mať poistením kryté. Viete si tiež nastaviť poistnú sumu, ktorá zodpovedá výške Vášho majetku.

           Správne nastavené poistné krytie zahŕňa krytie škôd v dôsledku živelných udalostí (atmosferické zrážky, víchrica, ťarcha snehu, krupobitie, lavína, povodeň, záplava, zosuv pôdy, požiar, blesk), vodovodné škody (škody spôsobené vodou z vodovodného zariadenia, spodnou vodou), odcudzenie alebo vandalizmus.    

           Samozrejme si viete prostredníctvom poistenia dojednať aj pripoistenie konkrétnych špecifických predmetov ako sú cennosti, zbierky, sklá, záhradný nábytok, okrasné záhrady, elektronika a ďalšie vybavenia domu, bytu či domácnosti. Poistenie majetku je možné nastaviť podľa Vašich požiadaviek a potrieb priamo na mieru.


           Ak si neviete sami vybrať poisťovňu, obráťte sa na fundovaného finančného sprostredkovateľa prípadne existujú aj online porovnávače poistení, napr. Netfinancie,  kde po zadaní vyššie spomenutých údajov porovnávač ponúkne poistenia od rôznych poisťovní. Cena by však nemala byť hlavným parametrom. Všímajte si poistné riziká, výšku poistného krytia alebo spomínané balíčky pripoistení, ktoré môžu znamenať výrazný rozdiel.


Čo v prípade, ak k vlámaniu došlo? 

Ak zistíte pri vstupe do bytu či domu akékoľvek známky vlámania, základným pravidlom je nevstupovať do objektu, aby ste nezničili zanechané stopy páchateľa. Ak ste do objektu predsa len vstúpili, ničoho sa nedotýkajte, nepremiestňujte ani nemanipulujte s vecami. Okamžite privolajte políciu. Šetrenie polície a jej závery sú podmienkou poistného plnenia v poisťovni. Dobré je pripraviť si zoznam ukradnutých vecí, alebo mať k dispozícii fotokumentáciu zariadenia bytu či domu, keďže v prvotnom šoku si nemusíte na všetko spomenúť. 

Zuzana Sandtnerová, Vedúca oddelenia podpory produktov a predaja

Zdroje: https://kosice.korzar.sme.sk/c/6429880/blizi-sa-dovolenkova-sezona-pozor-na-bytovych-zlodejov.html, https://www.generali.sk/2017/07/03/rady-ako-si-pocas-dovolenky-nenechat-vykradnut-byt/, https://cestovanie.sme.sk/c/2805567/opustene-byty-su-lakadlom-pre-zlodejov.html#ixzz5vLp58rAa


Zaujíma Vás viac informácií o možnostiach spolupráce? Napíšte nám.

blueside@blueside.sk