Slovensko chce byť lídrom v bezkontaktných platbách

30.november 2017

Podľa aktuálnych štatistík sa radíme do skupiny krajín, kde sa bezkontaktným platbám venuje zvýšená pozornosť, či už zo strany ľudí, štátu alebo finančných domov. Aj preto nás od nového roka čakajú opatrenia, ktoré podporia ďalšiu expanziu bezhotovostného platobného styku, čo by nás mohlo spraviť jedným z lídrov v tejto oblasti.

Efektívne a hlavne bezpečné, aj takto Slováci vnímajú bezkontaktné platby, ktorých výhody využíva čoraz väčší podiel ľudí. Potvrdzujú to aj štatistiky, ktoré poukazujú na trend spojený s rýchlo rastúcim záujmom o služby tohto typu. To chcú využiť aj banky a štát pripravujúci kroky, vďaka ktorým sa má využívanie platobných kariet a bezkontaktného styku posunúť o ďalší krok vpred.

V platbách kartou patríme k najlepším v Európe

Už príchod platobných kariet bez možnosti platiť bezkontaktne výrazne pozmenil správanie spotrebiteľov. V súčasnosti je nimi zaplatených vyše 60 % transakcií, čím sa môže pochváliť len hŕstka krajín strednej a východnej Európy. V prípade pokračovania nárastu platieb kartou medziročne o 15 - 16 % sa postupne priblížime aj Škandinávii, kde tento podiel dosahuje 80 %, čo sa môže podariť aj preto, že počet držiteľov kariet rastie vo všetkých vekových skupinách.

Podiel bezkontaktných platieb rastie každý rok o niekoľko percent

S využívaním platobných kariet sa na scénu dostali aj bezkontaktné platby, ktoré umožňujú zrealizovať úhradu v nižšej hodnote ešte rýchlejšie. Čas šetrí možnosť platiť priložením karty bez potreby vyťukávania PIN kódu či v prípade mobilných aplikácií snímaním QR kódu. Táto metóda si u nás získala prívržencov hneď, pričom počet bezkontaktných kariet, aj platieb nimi zrealizovaných, rastie už tretí rok po sebe rýchlejšie ako európsky priemer.

Zopár zaujímavostí o bezkontaktných platbách

 • Počet bezkontaktných kariet v obehu na Slovensku bol 5,5 mil. (z celkového počtu 5,7 mil.).
 • Podiel bezkontaktných platieb zo všetkých bezhotovostných platieb za rok 2016 bol 72 % (v roku 2015 to bolo len 38 %).
 • Priemerná výška jednej bezkontaktnej platby je 15,53 € (podľa štatistík ČSOB).
 • Priemerná bezkontaktná transakcia za posledné 2 roky vzrástla o takmer 6 %.
 • Bezkontaktné karty nie sú len pre mladých - viac ako 1 500 držiteľov má nad 60 rokov.
 • Najaktívnejší používatelia ročne zrealizujú nad 650 až 700 bezkontaktných transakcií.

Rozvoj platobných služieb riešili aj na Dni bez hotovosti

Bezhotovostný platobný styk, vrátane toho bezkontaktného, neprináša výhody len klientom. Jeho efektivitu a bezpečnosť oceňujú aj banky, štát a finančné spoločnosti, ktorí sa spoločne snažia hľadať riešenia pre jeho ďalší rozvoj. V súvislosti s tým sa 7. novembra uskutočnil prvý ročník konferencie Deň bez hotovosti organizovanej Združením pre bankové karty, ktoré s vicepremiérom P. Pellegrinim diskutovalo o zavádzaní inovatívnych platobných nástrojov aj o vzdelávaní klientov v otázke ich uplatnenia v praxi.

Bezhotovostné platby posunie vpred aj nová eurosmernica

Program konferencie neobišla ani aktuálna téma novej eurosmernice PSD2, ktorú chce vláda zladiť s našou legislatívou, a to pomocou novely o platobných službách. Ide o súbor opatrení vedúcich k transparentnejšiemu zavádzaniu noviniek okolo bezhotovostných platieb, ktoré by mali vstúpiť do platnosti už v januári.

Novinky vyplývajúce z eurosmernice PSD2

Zjednotenie európskeho trhu – Výsledkom majú byť rýchlejšie a hlavne bezpečnejšie medzinárodne platby bez vysokých poplatkov.

Otvorenie dverí tzv. fintech firmám – Cieľom nie je len integrácia finančných inštitúcií do otvoreného trhového priestoru zameraného na bezhotovostné platby. Jeho súčasťou sa majú stať aj fintech firmy, teda technologické spoločnosti podporujúce elektronické platby.

Legislatívna ochrana bezhotovostných platieb – V rámci snahy zvyšovať transparentnosť týchto platieb sa vláda zaviazala posilniť ochranu bezhotovostného styku. Tiež chce zákonom zlepšiť informovanosť spotrebiteľov o tomto spôsobe platobných operácií.

Čo má priniesť eurosmernica v praxi

 • Finančné služby spojené s platobnými operáciami už nebudú spravovať len banky.
 • Na trh vstúpia nové technologické firmy, ktoré budú využívať bezhotovostný styk.
 • Karty nebudú jediný platobný nástroj, na tento účel sa začnú využívať aj iné zariadenia.
 • Číslo karty nahradí tzv. token, vďaka ktorému bude možné platiť mobilom či hodinkami.
 • Eurosmernica zvýši podiel bezhotovostných platieb, čím sa obmedzí počet nelegálnych obchodov vznikajúcich pri platbách peniazmi

Zdroje: www.banky.sk, www.vofinanciach.sk, www.eur-lex.europa.eu

Zaujíma Vás viac informácií o možnostiach spolupráce? Napíšte nám.

blueside@blueside.sk