Poistenie na lyžovačku nepodceňujte

09.január 2019

Lyžiarska sezóna je v plnom prúde a množstvo Slovákov plánuje lyžovačku na horách, či už na Slovensku alebo v zahraničí. Pokiaľ máte výstroj kompletne nachystanú, tak sa určite venujte aj otázke vhodného poistenia, ktoré by malo byť neoddeliteľnou súčasťou príprav na lyžovačku.

1. Lyžovačka na Slovensku

Pokiaľ sa chystáte na lyžovačku na Slovensku, kde budete lyžovať na oficiálnych i upravených zjazdovkách a venujete sa lyžovaniu iba rekreačne, tak špeciálne poistenie nepotrebujete. Iné je to, keď sa chystáte lyžovať do horských oblastí, ktoré sú v pôsobnosti Horskej záchrannej služby. Taktiež v prípadoch, že budete lyžovať mimo lyžiarskych tratí. Vtedy jednoznačne potrebujete poistenie do hôr. Na Slovensku vykonáva horská služba činnosť v týchto oblastiach – Belianske Tatry, Malá Fatra, Nízke Tatry, Pieniny, Stredné Beskydy, Slovenský raj, Veľká Fatra, Vysoké Tatry a Západné Tatry.

Podľa platného ustanovenia Zákona o Horskej záchrannej službe, ste povinný uhradiť horskej službe náklady spojené s ich výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním. Povinnosť uzatvoriť poistenie do hôr sa nevzťahuje pre deti do 18 rokov a osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony.

Poistenie do hôr pokryje náklady na:

  • Záchrannú činnosť horskej služby, a to vyhľadávanie i vyslobodzovanie
  • Poskytnutie prvej pomoci
  • Prepravu k najbližšiemu dopravnému prostriedku zdravotníckeho zariadenia alebo prepravu do zdravotníckeho zariadenia (aj vrtuľníkom)
  • Prevoz telesných pozostatkov

2. Lyžovačka v zahraničí

Európsky preukaz zdravotného poistenia nestačí. Niektorí lyžiari veria mýtu, že cestovné poistenie nepotrebujú, lebo sú držiteľmi Európskeho preukazu zdravotného poistenia. Ten síce oprávňuje držiteľa na úhradu zdravotnej starostlivosti, ale má množstvo úskalí. V prvom rade kryje len nutnú starostlivosť a to za rovnakých finančných podmienok ako v domovskom štáte.

To znamená, že doplatky za starostlivosť sa môžu pohybovať vo vysokých číslach, a to najmä v Rakúsku, Francúzsku, Taliansku, či vo Švajčiarsku. Nehovoriac o tom, že preukaz neplatí v súkromných zariadeniach, ktoré sa často nachádzajú práve v blízkosti lyžiarskych stredísk.

Poistenie na lyžovačku v skratke

Poistenie na lyžovačku zahŕňa poistenie liečebných nákladov vzniknutých nielen v dôsledku úrazu, ale aj náhleho ochorenia alebo smrti.

Liečebné náklady – v sebe zahŕňajú hospitalizáciu, ambulantnú starostlivosť vrátane predpísaných liekov, prepravu do zdravotníckeho zariadenia, operáciu, akútne zubné ošetrenie, ale aj prevoz do vlasti, či prevoz pozostatkov (repatriácia) a samozrejme aj náklady na záchrannú činnosť. Mnohé poisťovne preplácajú v rámci tohto základného balíka aj ubytovanie sprevádzajúcej osoby.

Asistenčné služby – zabezpečia nepretržitú asistenčnú pomoc v slovenskom jazyku. Poskytnú tlmočníka, prípadne informujú rodinu a zabezpečujú výber zdravotníckeho zariadenia.

Nezabudnite o každej poistnej udalosti informovať asistenčnú službu a vždy sa preukážte kartičkou cestového poistenia.

Cena poistenia

Poistenie na lyžovačku do zahraničia nestojí veľa v porovnaní s tým, čo za vás poisťovňa v prípade poistnej udalosti zaplatí. Základné poistenie stojí v závislosti od poisťovne okolo 1 – 1,5 eura na osobu / deň. Bežné, rekreačné lyžovanie, ktoré budete vykonávať na vyznačených trasách a zjazdovkách je už v základnom balíku väčšinou zahrnuté.

Ak plánujete lyžovať mimo vyznačených tratí, vykonávať akrobatické, či freestylové lyžovanie alebo skialpinizmus, tak si za takéto poistenie určite priplatíte. Preto je vždy pri uzatváraní poistenia potrebné uviesť činnosti, ktoré budete vykonávať.

Poistenie batožiny

Popri poistení zdravia nezabúdajte na poistenie batožiny, veď v prípade lyžovačky ide o dosť drahú záležitosť. Poistenie v prípade krádeže, zničenia, či poškodenia batožiny vám zabezpečí finančnú náhradu. Určite nepochodíte vtedy, pokiaľ vám lyže ukradnú spred stánku, kde ste sa boli s rodinou občerstviť. Zlodej musí prekonať určitú prekážku a krádež musíte nahlásiť na polícii.

Poistenie zodpovednosti

K základnému poisteniu sa odporúča poistenie zodpovednosti za škodu. Keď svojim konaním spôsobíte iným škodu na zdraví alebo majetku, poisťovňa za vás škodu nahradí. Neraz sa stáva, že lyžiari pomocou svojich právnikov chcú po zrážke s inými lyžiarmi vysúdiť tisíce eur. Potrebné je poistnú udalosť nahlásiť policajtom a neodporúča sa podpisovať žiadny dokument, ktorému nerozumiete. V prípade, že ho budete musieť podpísať, nezabudnite k svojmu podpisu uviesť, že textu nerozumiete.

Poistenie úrazu a smrti

V balíčku pripoistení býva aj poistenie úrazu alebo smrti. V prípade, že utrpíte na lyžovačke úraz, poisťovňa vám na základe poškodenia vyplatí určité percento z dohodnutej sumy. Ak má úraz smrteľné následky, tak pozostalým poisťovňa vyplatí stanovenú poistnú sumu.

Výluky z poistenia

Aj v tomto poistení sú rôzne výluky, ktoré by ste si mali dopredu pozrieť, aby vás na lyžovačke nič neprekvapilo. Popíjanie čaju s rumom na svahu je potrebné dobre zvážiť. Medzi najčastejšie výluky patrí poistná udalosť, ktorá vznikla v súvislosti s požitím alkoholu alebo iných omamných látok.

Uzatvorenie cestovného poistenia je pomerne jednoduchou záležitosťou. Využiť môžete aj online porovnávače (napríklad www.netfinancie.sk ), kde si môžete porovnať ceny poistenia a vybrať najvýhodnejšie poistenie pre Vás rýchlo z pohodlia domova. V minulosti sme už písali článok ako si vybrať cestovné poistenie, preto vám ho dnes opäť dávame do pozornosti. V prípade uzatvorenia cestovného poistenia cez internet, nesmiete zabudnúť na okamžitú úhradu, čo v podstate znamená, že s poistením súhlasíte a samotná platba nahrádza váš podpis.

Zdroje: http://www.nextfuture.sk/banky/poistenie-na-lyzovacku-netreba-podcenit/ , https://www.finance.sk/180661-poistenie-na-lyze/, https://www.dovera.sk/poistenec/tema-osetrenie-v-zahranici/a114/na-cestu-do-eu-si-pribalte-europsky-preukaz


Zaujíma Vás viac informácií o možnostiach spolupráce? Napíšte nám.

blueside@blueside.sk