Novoročné predsavzatia pre finančnú pohodu

02.január 2019

Koniec kalendárneho roka je úzko spojený s bilancovaním. Obhliadame sa za končiacim sa rokom, čo sme stihli, čo sa nám podarilo a čo nie. Iné to nie je ani v oblasti financií. Aké ciele a záväzky budú prospešné pre Vaše osobné financie v roku 2019?

1. Vytvoriť si finančnú rezervu

Nepodarilo sa vám vytvoriť si finančnú rezervu v dostatočnej výške? Mohlo sa stať, že ste ju v minulom roku minuli na neočakávaný výdavok alebo úplne absentuje. Odporúča sa vytvoriť ju čo najskôr, aby vás nezaskočila napríklad dlhodobá pracovná neschopnosť, či strata zamestnania. Začnite hneď v januári aj s málom a neodkladajte to na neskôr. Oveľa dôležitejšie ako to, koľko ušetríte, je, aby ste šetrili pravidelne a disciplinovane.

2. Udržať svoje výdavky pod kontrolou

Udržanie osobných a rodinných výdavkov pod kontrolou je základným predpokladom na dosiahnutie „finančnej pohody“. Píšete si pravidelne výdavky, ktoré míňate? Viete, kam presne sa odlievajú Vaše peniaze? Majte prehľad vo svojich výdavkoch a príjmoch. Na základe toho zistíte, aký máte osobný rozpočet. Pri výdavkoch si môžete robiť poznámky, ako by sa dali jednotlivé položky znížiť. Na zaznamenávanie výdavkov môžete používať aj rôzne mobilné aplikácie, napríklad Spendee alebo Monefy.

3. Urobiť si poriadok v pravidelných výdavkoch

Všetci musíme pravidelne platiť účty. Okrem elektrickej energie, plynu alebo vody, sú to platby za telefón, internet, televíziu, poistky, vedenie bankového účtu a mnohé iné. Niekedy z lenivosti, či z presvedčenia, že pre pár eur sa nám neoplatí chodiť vybavovať zmenu dodávateľa týchto služieb, ostávame u pôvodného poskytovateľa mnoho rokov.

Poistenie

Všetky domácnosti musia platiť hneď niekoľko poistiek. PZP, havarijné poistenie, poistenie nehnuteľnosti či domácnosti, cestovné poistenie a ďalšie. Pri týchto poisteniach môžete častejšie meniť poisťovateľa. Porovnajte si ponuky rôznych poisťovní a možno budete prekvapení, koľko peňazí sa dá ročne ušetriť. Vyskúšajte napríklad online porovnávač poistení www.netfinancie.sk

Bankový účet

Máte v rodine viac bankových účtov? Voľbou môže byť spoločný účet s manželom alebo manželkou, čím ušetríte v priemere 60 eur ročne pri poplatku za vedenie účtu. Aj nesprávne nastavený účet, pri ktorom nevyužívate všetky služby, môže byť dôvodom na zmenu.

Keď si to spočítate, mesačne sa dá ušetriť už pekná kôpka peňazí, ktorú môžete použiť na vytvorenie finančnej rezervy alebo investovanie. Investovať totiž môžete aj s malými sumami.

4. Nakupovať s rozvahou

Pri nakupovaní si urobte zoznam dopredu a pokúste sa nekupovať nič navyše. Nenakupujte každý deň, pri dôležitých potravinách sa totiž často objaví v košíku aj niečo naviac. Pri nakupovaní sa neponáhľajte a pokúste sa porovnávať tovar či veľkosť balení. Na jednotlivých cenovkách nájdete vždy prepočítanú cenu tovaru za kilogram alebo liter, preto porovnávajte túto cenu a nie hlavnú za balenie. Produkt A sa môže javiť ako lacnejší, pritom má hmotnosť o 25 % menšiu ako produkt B. Pozor na nákupy v akciách a zľavách. Niekedy ide o marketingový ťah a zavádzanie - tovar v istú chvíľu zdražie a potom je „naoko" v zľave.

5. Zbytočne sa nezadlžovať

Pokiaľ máte hypotéku alebo spotrebný úver nejaký ten čas, všimnite si s akým úrokom ste si požičiavali. Ak je úrok vyšší ako v rámci iných súčasných produktov, tak zájdite do banky a informujte sa ohľadom refinancovania. Splátky úverov by nemali presiahnuť tretinu Vášho príjmu. Zbytočne sa nezadlžujte a nikdy nečerpajte spotrebné úvery či lízing na veci, bez ktorých sa dokážete zaobísť.

Veľmi dôležité je nielen si predsavzatia stanoviť, ale aj kontrolovať ich dodržiavanie. Ľudia väčšinou k sebe nie sú objektívni, preto s osobnými financiami a ich nastavením prostredníctvom finančného plánu Vám môže pomôcť aj profesionálny finančný odborník.

Zdroje: https://www.investicne.sk/2014/01/12/5-pravidiel-ako-zlepsit-svoje-financne-zdravie/ , https://banky.sk/ako-si-uchovat-financne-zdravie-nenechajte-sa-ovladat-emociami/, http://www.capitalfp.eu/o-nas/media/novorocne-financne-predsavzatie-zacnite-setrit

 


Zaujíma Vás viac informácií o možnostiach spolupráce? Napíšte nám.

blueside@blueside.sk