Kedy sa oplatí kreditná karta?

03.júl 2018

Pri platbe za tovar alebo služby Slováci čoraz viac používajú platobné karty ako hotovosť. Pre mnohých sa stala platobná karta úplnou samozrejmosťou. Dôvodom je fakt, že bezhotovostné platby kartou predstavujú pohodlnejší a bezpečnejší spôsob platobného styku. No nerastie len počet debetných kariet k účtu, ale aj počet kreditných kariet.

Rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou

V prvom rade si treba uvedomiť rozdiel medzi týmito dvoma kartami. Ešte aj dnes je dosť ľudí, ktorí tieto dva pojmy neustále zamieňajú. V minulosti sa totiž bežne používalo slovo „kreditka“ aj ako označenie platobnej karty od osobného účtu. Rozdiel medzi nimi je v skutočnosti veľký. Najdôležitejšie sú práve nasledovné 3 rozdiely:

  • Debetná karta je poskytnutá okamžite každému klientovi, ktorý má v banke otvorený bežný účet. Používaním debetnej karty klient míňa svoje vlastné peniaze na bežnom účte a len do výšky zostatku na ňom, pričom každá platba touto kartou sa ihneď realizuje a strháva sa z účtu.
  • Kreditná karta je platobná karta, na ktorej nie sú finančné prostriedky klienta, ale banky. Umožňuje platiť a vyberať hotovosť aj v tom prípade, že na účte nemá dostatok finančných prostriedkov. Jej použitím si klient od banky berie krátkodobý úver, ktorý musí splácať jednorazovo alebo postupnými splátkami.
  • Kreditná karta sa nevydáva automaticky, klient musí o jej vydanie požiadať a banka rozhodne, či ju vydá a pokiaľ áno, tak s akým úverovým rámcom. Jeho výška záleží od bonity klienta. Kreditná karta je vecou prestíže a banky ju zväčša ponúkajú svojim bonitnejším klientom.

Bezúročné obdobie kreditnej karty

Najväčšou výhodou kreditnej karty je možnosť požičať si peniaze bez úroku. Pri jej výbere je potrebné prihliadať na dĺžku bezúročného obdobia. To znamená, ako dlho môžete peniaze banky používať zadarmo. Bezúročné obdobie trvá väčšinou 40 – 55 dní a presne toľko času má klient na to, aby peniaze banke vrátil bez navýšenia. Pri dobrej platobnej disciplíne môžete používať peniaze banky opakovane bez úroku.

Napríklad platíte kreditnou kartou počas 30 dní. Všetky výdavky, ktoré kartou zaplatíte sa odpočítajú z úverového rámca. Po tridsiatom dni dostanete z banky výpis s dlžnou sumou, ktorú musíte uhradiť do 10 dní. V prípade, že ju uhradíte načas, nemusíte platiť žiaden úrok a tak môžete používať kreditnú kartu opäť bez úrokov počas ďalšieho bezúročného obdobia.

Upozorňujeme, že každá kreditná karta môže mať iné podmienky. Zároveň môže byť účtovaný jednorazový poplatok za vydanie karty, bežný je aj pravidelný mesačný poplatok za vedenie karty.

Kreditná karta pre zodpovedných

Kreditné karty môžu byť dobrým sluhom, len k nim musí majiteľ pristupovať zodpovedne. Pri dobrej platobnej disciplíne poslúžia bez rizika prakticky každému. Realita je však taká, že mnohí klienti nedodržiavajú podmienky bezúročného obdobia a tak platia úroky, ktoré sú v podstate najvyššie v oblasti úverových produktov v porovnaní napríklad s bezúčelovým úverom alebo povoleným prečerpaním na bežnom účte. Kreditné karty sa oplatia zodpovedným klientom, ktorí požičané peniaze stihnú vrátiť včas.

Užitočný pomocník pri cestách do zahraničia

Kreditné karty sa oplatia pre dovolenkárov a pre tých, ktorí často cestujú do zahraničia. Vo všeobecnosti sa odporúča mať pri cestách do zahraničia menšiu hotovosť, ale viacero kariet. Okrem debetnej karty je spoľahlivé mať so sebou práve kreditnú kartu. Kreditné karty sú v zahraničí signálom, že si banka klienta preverila, čím mu poskytla úver a tak je pre ňu dôveryhodným.

V mnohých prípadoch nie je platenie debetnou kartou v zahraničí možné a s určitými typmi slovenských debetných kariet tam nepochodíte. S týmto problémom sa klienti stretávajú najčastejšie v USA. Pri platbách kreditnou kartou cez POS terminály, si banky neúčtujú žiadne poplatky a tak sa platenie kreditnou kartou v zahraničí stáva veľkou výhodou.

Pri niektorých kreditných kartách je zadarmo poistenie liečebných nákladov v zahraničí alebo úrazové poistenie. Majiteľ kreditky tak pred každou cestou nemusí zakaždým riešiť cestovné poistenie. Pred prvou cestou je však nevyhnutné overiť si rozsah krytia, aby bolo dostatočné.

Kreditná karta sa zíde pri platbe za rezerváciu hotela online alebo vtedy, keď ste ňou požiadaní zaplatiť základný depozit, ktorý vám bude neskôr vrátený. Uvítate ju aj v prípade platby za letenky, či pri prenájme auta, kde vám vo viacerých štátoch auto bez nej nepožičajú.

Pozor však na výbery z bankomatu, pri nich radšej na kreditnú kartu zabudnite a vyberte si hotovosť z debetnej karty. Platí to nielen pre zahraničie, ale aj na Slovensku. Výbery hotovosti z kreditnej karty sú veľmi drahé a banky si za ne účtujú veľké poplatky.

Kedy sa teda oplatí kreditná karta?

  • Pri neočakávaných situáciách a v prípade núdze.
  • Pri platbách vo vybraných obchodoch, kedy môžete pri nákupe tovaru dostať zľavu alebo predĺženie záruky na vybraný tovar.
  • Pri cestách do zahraničia, kedy za niektoré služby a nákupy môžete platiť iba kreditnou kartou.
  • Ak máte veľa pohybov na účte a často platíte v obchodoch kartou. Neplatia sa pri nej poplatky za účtovnú položku, ako tomu niekedy býva pri debetných kartách.
  • Pri nákupoch, kedy ste odmeňovaný za platbu kartou vo forme cashbacku. To znamená, že za každú zaplatenú čiastku Vám bude naspäť na kartu pripísané určité percento z platby.
  • Keď budete zodpovedne využívať jej bezúročné obdobie. ♦

Zdroje: https://www.nbs.sk/sk/spotrebitel/spotrebitel/ako-si-vybrat-uver/kreditna-karta, https://www.nbs.sk/sk/dohlad-nad-financnym-trhom/ochrana-financneho-spotrebitela1/spotrebitelske-prava/platobne-karty, https://ekonomika.sme.sk/c/20415331/kreditka-nie-je-synonymom-platobnej-karty-viete-v-ktorych-pripadoch-sa-vam-najviac-oplati.html, https://dennik.hnonline.sk/servisne-prilohy/135771-kedy-sa-oplati-pouzivat-kreditnu-kartu, https://openiazoch.zoznam.sk/cl/137690/Platby-kreditkou-Sest-rad-aby-ste-zarobili-vy-a-nie-banka


Zaujíma Vás viac informácií o možnostiach spolupráce? Napíšte nám.

blueside@blueside.sk