Kde hľadať cenné informácie o investíciách?

04.apríl 2019

Slovenskí občania ešte aj dnes investujú najčastejšie prostredníctvom investičného životného poistenia, prípadne v druhom dôchodkovom pilieri, kde sa všetci automaticky stávajú investormi. Najčastejšie investujú prostredníctvom bánk, správcovských a sprostredkovateľských spoločností. Investovanie nie je v našich končinách ešte na takej úrovni ako v zahraničí a nájsť odborné a dôveryhodné informácie, ktoré by vedeli poradiť pri investícii je ako šafranu.

Veľkou bariérou pri zdrojoch informácií o investovaní je aj ich nedostatok v našom jazyku. Gro investičného sveta funguje v anglickom jazyku a kto nemá solídnu znalosť angličtiny je ochudobnený. V našom článku nájdete stručný prehľad lokálnych aj zahraničných zdrojov informácií.

1. Špecializované portály a magazíny

Existuje množstvo webových stránok, ktoré poskytnú cenné informácie o investovaní so širokým spektrom grafov – napr. aké zhodnotenie dosiahli jednotlivé fondy, do ktorých môžete investovať. Taktiež si môžete navzájom porovnať zhodnotenie viacerých fondov. Takéto informácie budú vhodným zdrojom vedomostí aj pre začínajúcich investorov.

Vynechať by ste nemali legendárny The Wall Street Journal, ktorý už dlhé desaťročia prináša aktuálne informácie investorom naprieč celým svetom. Obľúbený je aj magazín The Economist, ktorý mapuje najmä 3 oblasti: politiku – financie – ekonomiku. Medzi našich top favoritov patrí portál Bloomberg, kde nájdete všetky dôležité informácie o komoditách, akciách, menách či dlhopisoch.

2. Informácie na diskusných fórach a Facebooku

Množstvo informácií ohľadom investovania nájdete na špecializovaných diskusných fórach. Diskutujúci uvádzajú svoje vlastné postrehy i skúsenosti s investovaním (na Slovensku napr. diskusia ako-investovat.sk, v zahraničí sú populárne fóra myFICO, Morningstar alebo InvestOpen). V rámci komunity si navzájom radia, zdôverujú sa so svojimi tipmi alebo tiež uvádzajú skúsenosti s investičnými spoločnosťami / platformami. Dobrým miestom pre aktuálne informácie o investovaní sú aj špecializované Facebook skupiny, v ktorých sa taktiež združujú investori či poradcovia. Pri týchto diskusiách sa treba mať na pozore, aby ste sa vyhli podvodníkom, ktorý prinášajú „zaručené“ rady a návody ako zbohatnúť.

3. Staré dobré knihy

Verte či nie, knihy sú stále jedným z najlepších zdrojov informácii. Všeobecne platí, že najúspešnejší ľudia na svete sú náruživí čitatelia. To platí aj pre úspešných investorov. Možno v knihách nenájdete odpovede na otázky, do čoho máte investovať práve TERAZ, no z odborných publikácii môžete nasať cennú teóriu a poučiť sa aj z chýb ostatných investorov.

Ak ste presvedčení, že chcete načerpať motiváciu odporúčame vám nasledujúce knižné tituly:

THE INTELLIGENT INVESTOR (Benjamin Gragam)

THE ESSAYS OF WARREN BUFFETT

A RANDOM WALK DOWN WALL STREET (B.G.Malkiel)

BEATING THE STREET (P.Lynch)

RICH DAD, POOR DAD (R.Kiyosaki)

INVESTOVANÍ PRO ZAČÁTEČNÍKY (P.Syrový)

PRŮVODCE ÚSPĚŠNÉHO INVESTORA (A. Tůma)

alebo príručka PRAVIDLÁ SIRA JOHNA TEMPLETONA

4. Iné zdroje

Zaujímavé informácie o rozvoji úspešných investorov nájdeme všade okolo seba. Môžete siahnuť aj po seriáloch Škola investora či Muži, ktorí vybudovali Ameriku. Ak ste fanúšikmi filmov odporúčame dokumenty Život Warrena Buffetta alebo Bitcoin: The End of Money as We know it.

Investovať sám alebo prostredníctvom poradcu?

Zdrojom fundovaných informácii môže byť aj osobný poradca. Investovanie s kladným výsledkom si vyžaduje množstvo času, energie a neprestajné štúdium. Pokiaľ nemáte dostatok času sledovať finančné trhy a investovaniu nerozumiete, prípadne iba začínate, je vhodné využiť služby investičných a sprostredkovateľských spoločností. Tie vám, väčšinou za poplatok, pomôžu so zhodnotením vašej investície.

Úlohou investičného poradcu je chrániť vás ako investora pred chybami, ktoré by ste mohli pri investovaní urobiť. Poradcovia by mali nielen ukázať do čoho investovať, ale mali by tiež aktívne reagovať na rôzne trhové situácie. To znamená, usmerniť klienta, kedy je rozumné z obchodu vystúpiť, aby predišiel prípadnej strate a dosiahol zisk. Pri investovaní a poradenstve dbajte vždy na odbornosť. Pokiaľ ju posúdiť neviete, skúste si porovnať poplatky a prečítať hodnotenia.

Prečítajte si tiež: Ďalšie dobré argumenty, prečo sa obrátiť na finančného poradcu.

Zdroje:  https://www.investicne.sk/2015/02/18/takmer-vsetci-zacinajuci-investori-sa-najprv-ucia-obchodovat-na-demouctoch/


Zaujíma Vás viac informácií o možnostiach spolupráce? Napíšte nám.

blueside@blueside.sk