Investujte aj s malými sumami

20.november 2018

Častokrát sa orientujeme len na zarábanie peňazí a starostlivosti o naše prostriedky nevenujeme dostatočnú pozornosť. Práve spôsob ako so svojimi zarobenými peniazmi naložíme, je dôležitejší, než to, koľko zarobíme.

V období, kedy sa vám finančne darí a máte voľné peňažné prostriedky, je ten správny čas venovať sa budovaniu úspor, aby ste sa v budúcnosti mali o čo oprieť. Neodkladajte to na neskôr, hlavne dlho neotáľajte a začnite hneď. Nemusíte mať k dispozícii tisíce. Mnoho ľudí si myslí, že na to, aby mohli svoje peniaze investovať, potrebujú mať veľký balík peňazí. Na začiatok vám úplne postačí aj pár desiatok eur mesačne.

Pravidelné investovanie má svoje výhody

Jednorazové investície si vyžadujú vyšší kapitál. Ak ho nemáte, tak práve pravidelným investovaním sa k nemu viete dopracovať.

Pri pravidelnom investovaní je nepopierateľným faktom, že neexistuje zlé obdobie na naštartovanie takejto stratégie. Máte veľkú šancu vyhnúť sa tomu, že nakúpite draho a predáte lacno. Pravidelné vkladanie aj malej čiastky zabezpečuje priemerovanie ceny na trhoch, pretože sa pravidelne nakupujú podiely ako v období rastu, tak aj v období poklesu.

Pravidelné investovanie je síce bezpečnejšie než jednorazové, no nemusí zaručovať istý a vysoký výnos. Nevýhodou môžu byť aj pravidelne účtované vstupné poplatky za každú platbu. Potrebné je určiť si investičnú stratégiu a ciele, dbať na riziká a zvažovať aj likviditu (dostupnosť investovaných prostriedkov).

Prečítajte si tiež: Investovanie pre mladých – ako investovať?

Vytvorte si cieľ a diverzifikujte

Ako prvé si stanovte cieľ investície, na čo bude v budúcnosti slúžiť a čo vás v živote čaká. Napríklad podnikanie, nové bývanie, štúdium detí či dôchodok. Peniaze sa ľahšie investujú, keď máte jasnú predstavu o tom, na čo ich odkladáte. Cieľ je dôležitý nielen z dôvodu naplnenia zámeru, ale aj z dôvodu nastavenia adekvátnej investovanej mesačnej čiastky.

Ako investor by ste mal investovať do viacerých segmentov a tak rozložiť riziko pri investovaní - hovorí sa tomu diverzifikácia investičného portfólia. Ide o rozdelenie investície medzi väčší počet menších investícií. V prípade, že jedna časť poklesne, iná môže narásť.

Dodržiavajte odporúčaný investičný horizont

Aj keď investujete s malými čiastkami, dôležité je dodržiavať odporúčaný investičný horizont. Teda dobu, ako dlho budete posielať pravidelné investície, alebo ako dlho budú peniaze uložené, než ich budete potrebovať. Nerobte takú chybu, že už pri prvom poklese výkonnosti investície budete panikáriť a vyberiete svoje peniaze. Je dôležité pochopiť, že výkyvy na trhoch sú bežnou súčasťou obchodovania.

Investujte prostredníctvom podielových fondov

Nemusíte pravidelne sledovať pohyby akcií na burze alebo byť odborník na investovanie a aj tak môžete atraktívne zhodnotiť svoje peniaze. Investujte do podielových fondov, ktoré môžu priniesť zaujímavé ročné zhodnotenie. Podielové fondy fungujú ako kolektívny nástroj viacerých investorov. Správcovská spoločnosť zhromažďuje všetky vklady investorov a tie následne spravuje i investuje. Vaše peniaze sa tak stanú súčasťou veľkého balíka fondu a stávate sa majiteľom určitého podielu v ňom. Ak nie ste skúsený investor, tak výber správneho fondu konzultujte s poradcom, ktorý vám poradí na základe toho, aký typ investora ste a aké očakávania máte.

Spoznajte svoj investičný profil

Každé investovanie je spojené s rizikom. Taktiež každý investor je inak citlivý na výkyvy finančných trhov a má iný postoj k rizikovosti investície. Aj pri investovaní malej finančnej čiastky by ste preto mali poznať svoj rizikový profil. Preverí vašu citlivosť na výkyvy finančného trhu a tiež to, koľko ste ochotní investovať do konzervatívnej, vyváženej, či dynamickej stratégie. Za najmenej rizikovú, čiže konzervatívnu investíciu, sú považované štátne dlhopisy alebo sporiace produkty a za najviac rizikovú investíciu sú pokladané akcie.

V žiadnom prípade sa nikdy neponáhľajte a neinvestujte do niečoho, čomu úplne nerozumiete. Radšej sa poraďte s finančným odborníkom. Pred samotnou investíciou si ujasnite, koľko peňazí ste ochotní, v prípade kritickej situácie, prerobiť. Neverte mýtom o investovaní a neočakávajte okamžité závratné zisky, trpezlivosť je najdôležitejšou vlastnosťou každého investora.

Zdroje: https://www.etrend.sk/financie/aj-s-malymi-sumami-sa-mozete-stat-investorom.html, http://www.mfc.sk/?podielove-fondy-novinky&sprava=ako-zacat-s-investovanim, https://www.finance.sk/investovanie/zaciname-investovat/ako-a-kam-investovat/


Zaujíma Vás viac informácií o možnostiach spolupráce? Napíšte nám.

blueside@blueside.sk