Hypotekárny úver a povinná rezerva

07.marec 2018

Od prvého januára 2018 musia banky na odporúčanie Národnej banky Slovenska odpočítať povinnú rezervu vo výške 15 %. Od júla 2018 sa táto rezerva zvýši na 20 % z príjmu. V prípade, ak Vám finančné prostriedky budú chýbať, tak banka Vám nebude môcť poskytnúť hypotekárny úver. Budete tak musieť znížiť výšku daného úveru alebo pribrať k žiadosti o úver spoludlžníka.

Tieto zmeny si môžeme ukázať na troch konkrétnych príkladoch, v ktorých budeme môcť vidieť, aké premenné pôsobia na príjem žiadateľa o hypotekárny úver a v čom je rozdiel v prípade žiadosti o vyššiu sumu hypotekárneho úveru.

V prvých dvoch prípadoch si ukážeme, aký je rozdiel medzi 15 % a 20 % finančnou rezervou. V poslednom príklade si ukážeme, aký je rozdiel, ak klient žiada o vyšší úver a má manželku a dieťa.

PRÍKLAD 1

Pán Novák je slobodný a je zamestnaný na trvalý pracovný pomer. Jeho čistý príjem je vo výške
944 €. Má záväzky - kreditnú kartu vo výške 1.000 € a kontokorentný úver vo výške 1.000 €. Pán Novák žiada o hypotéku vo výške 72.000 € s 80 % financovaním úveru so splatnosťou 30 rokov + FIX 3r. V prípade, ak by pán Novák žiadal hypotéku do konca júna tohto roku, tak by mu financujúca banka rátala finančnú rezervu vo výške 15 % z príjmu.

Hypotekárny úver by bol za týchto podmienok schválený.

PRÍKLAD 2

Pán Novák je slobodný a je zamestnaný na trvalý pracovný pomer. Jeho čistý príjem je vo výške
944 €. Má záväzky - kreditnú kartu vo výške 1.000 € a kontokorentný úver vo výške 1.000 €. Pán Novák má záujem o hypotéku vo výške 72.000 € s 80 % financovaním úveru so splatnosťou 30 rokov + FIX 3r. V prípade, ak by bola žiadosť podaná v auguste tohto roku, tak by mu financujúca banka rátala finančnú rezervu vo výške 20 % z príjmu.

Hypotekárny úver by bol za týchto podmienok schválený.

PRÍKLAD 3

Pán Novák je ženatý, má jedno dieťa a je zamestnaný na trvalý pracovný pomer. Jeho čistý príjem je vo výške 944 € a manželka má rodičovský príspevok vo výške 213 €. Vo svojich záväzkoch má kreditnú kartu vo výške 1.000 € a kontokorentný úver vo výške 1.000 €. Pán Novák má záujem o hypotekárny úver vo výške 115.000 € s 80 % financovaním úveru so splatnosťou 30 rokov. Avšak túto žiadosť plánuje podať až na konci roka 2018, kde banky musia rátať s finančnou rezervou 20 % z príjmu.

Hypotekárny úver by za týchto podmienok nebol schválený.

Nižšie úrokové sadzby na Slovensku pozorujeme už dlhšie. Podľa informácií odborníkov z bankového trhu na Slovenku sú úrokové sadzby na minime. Národná banka Slovenska bude naďalej tlačiť na zníženie zadlžovania obyvateľstva a sprísnenie podmienok tak príde zrejme čoskoro.

Martin Murín, produktový manažér pre bankové produkty

Zdroje: https://gazduj.etrend.sk/clanky-gazduj/banky-hypoteky-prijmy-podmienky.html, www.finance.sk/dochodok/zivotne-minimum/, https://ekonomika.sme.sk/c/20714382/zmeny-2018-ako-sa-sprisnia-hypoteky-v-roku-2018.html, https://reality.etrend.sk/byvanie/najdolezitejsie-zmeny-v-hypotekach-v-skratke.html

Zaujíma Vás viac informácií o možnostiach spolupráce? Napíšte nám.

blueside@blueside.sk