Finančné Vianoce

28.november 2018

Necelý mesiac nás delí od najkrajších, no zároveň finančne najnáročnejších sviatkov v roku. Vianoce každoročne vytvárajú nápor na naše peňaženky. Chladničky zásobujeme podstatne viac ako počas roka a veľkú časť výdavkov ukroja darčeky pre blízkych. Tí, ktorí si odkladali peniaze na Vianoce priebežne, alebo výhodne nakupovali darčeky v predstihu, majú situáciu ľahšiu. Patríte do tejto skupiny aj Vy alebo si nechávate financovanie Vianoc na poslednú chvíľu? Aby ste sviatky hojnosti prežili vo finančnom zdraví, stačí málo.

Vyhnite sa impulzívnym nákupom

Nenechávajte si vianočné nákupy na poslednú chvíľu. Je množstvo potravín, ktoré môžete kúpiť vopred a nespoliehať sa tak iba na decembrovú výplatu. Nehovoriac o včasnej kúpe darčekov. Čím bližšie je Štedrý večer, tým viac je človek náchylnejší na neuvážené rozhodnutia a šikovný marketing predajcov. A tak častokrát nakupuje impulzívne pod náporom emócií a času, bez plánu a rozpočtu. Urobte si online prieskum trhu a ceny porovnávajte. Ak už darčeky máte zaobstarané, dávajte si pozor na predvianočné akcie a nesnažte sa dokupovať ďalšie navyše len preto, že sú v „bezkonkurenčnej zľave“.

Vianočné výdavky plánujte vopred

Udržať financie na uzde sa vám podarí dobrým plánovaním. Spontánne nákupy vždy zaťažia vašu peňaženku viac ako tie plánované. Aj ľudová múdrosť hovorí, že prikrývať by sme sa mali takou perinou, na akú máme. To znamená, že výdavky by nemali presahovať naše príjmy. Napíšte si zoznam mien a stanovte rozpočet, aby ste vedeli koľko darčekov potrebujete a v akej finančnej výške.

Do rozpočtu nezabudnite zarátať všetky bežné výdavky na domácnosť, ktoré je potrebné platiť aj počas najkrajších sviatkov roka. V neposlednom rade potraviny, ktoré zhltnú značnú časť rozpočtu. Nezabudnite reálne zhodnotiť aj obdobie po Vianociach, čiže Silvester a časový úsek do januárovej výplaty, aby ste Nový rok nevítali s nulou na účte.

Koniec roka je v mnohých zamestnaniach obdobím, kedy zamestnávateľ poskytuje koncoročné odmeny alebo štrnásty plat. Ak s takýmito odmenami rátate, najskôr počkajte, kým prostriedky prídu na účet. Taktiež sa odporúča polovicu z odmien odložiť na horšie časy.

Nesiahajte na železnú rezervu

V predvianočnom období ľudia častejšie ako inokedy siahajú na finančnú rezervu, ktorú si odkladajú v priebehu roka. Finančná rezerva je potrebná na nepredvídateľné udalosti, napríklad na vykrytie výdavkov počas straty zamestnania, dlhodobej choroby atď. Pokiaľ však zvažujete nákup na splátky, úver alebo pôžičku, je samozrejme výhodnejšie použiť časť finančnej rezervy za predpokladu, že čiastku do finančnej rezervy vrátite v najkratšom možnom čase.

Pozor na úverové nástrahy

Ľudia si práve na Vianoce plnia sny, ktoré si nemôžu dovoliť počas roka a chcú byť k blízkym viac štedrí. Aj tu platí „najlepší úver pre bežnú spotrebu je žiaden úver“. Nezadlžujte sa iba preto, aby ste urobili dojem. Mnohokrát viac poteší ručne robený darček alebo jeden darček pre celú rodinu, pri ktorom môžu stráviť spoločný čas ako napríklad výlet a iné. Pri spotrebnom úvere je nevyhnutné počítať s tým, že ho budete splácať niekoľko mesiacov či rokov. Finančné suchoty vás a vašu rodinu môžu sprevádzať dokonca aj budúce Vianoce.

Pokiaľ však iná možnosť nie je a na Vianoce si musíte požičať, spoločnosť od ktorej si požičiate vyberajte s chladnou hlavou a jednotlivé ponuky porovnávajte. Určite by to mali byť výhradne licencované spoločnosti alebo banky, ktoré sú zárukou bezpečnosti. Dôležitým ukazovateľom pri porovnávaní ponúk nie je úrok, ale ročná percentuálna miera nákladov, čiže RPMN. RPMN vyjadruje celkové náklady spojené s úverom, pretože zohľadňuje nielen samotný úrok, ale aj ostatné náklady a poplatky s ním súvisiace.

Kedy sa oplatí spotrebný úver

  • Pokiaľ potrebujete požičať väčší objem finančných prostriedkov.
  • Pri kúpe tovaru dlhodobej spotreby.
  • Pre tých, ktorí chcú mať prehľad a dopredu poznať RPMN, výšku splátky a dĺžku splácania a splácať tak v pravidelných intervaloch (na rozdiel od kreditnej karty).

Kreditná karta na vianočné nákupy

Na vykrytie krátkodobého nedostatku financií na Vianoce môžete v prípade núdze využiť kreditnú kartu. Najväčšou výhodou kreditnej karty je možnosť požičať si peniaze bez úroku, pokiaľ dodržíte jej bezúročné obdobie. Bezúročné obdobie trvá niekoľko dní a v každej banke je iné. Ak v tomto období dlžnú sumu splatíte, tak neplatíte žiaden úrok navyše a kartu môžete bez úroku používať opakovane.

Kedy sa oplatí kreditná karta

  • V prípade častých platieb kartou, za každú zaplatenú čiastku vám banka môže pripísať určité percento z platby naspäť.
  • Pri nákupe určitého tovaru môžete dostať zľavu, prípadne predĺženie záruky.
  • Pre zodpovedných klientov, ktorí dokážu využívať bezúročné obdobie.
  • Viac dôvodov, kedy sa oplatí kreditná karta.

Kreditná karta býva často spojená s poplatkom za vydanie karty a s pravidelným mesačným poplatkom za jej vedenie. Ak ju chcete mať úplne zadarmo, musíte mesačne zrealizovať platby v určitom objeme. Kreditná karta nie je vhodná pre klientov, ktorí nevedia dodržať bezúročné obdobie. Úroky na sú podstatne vyššie ako pri klasických úveroch. Nezodpovední držitelia kreditnej karty sa často dostávajú do začarovaného kruhu – dlhodobo splácajú len úroky, ale istinu bohužiaľ nie.

Kreditné karty aj spotrebné úvery čerpané v predvianočnom období sú samozrejme taktiež evidované v úverovom registri. V prípade, že klient v budúcnosti plánuje riešiť napríklad svoje bývanie prostredníctvom hypotéky, môžu mu tieto záväzky zbytočne skomplikovať situáciu pri posudzovaní úveru.

Naučte sa peniazom rozumieť a hospodáriť s nimi, aby sa najkrajšie sviatky v roku pre vás nestali nočnou morou a finančne neohrozili chod vašej domácnosti v ďalšom období.

Zdroje: https://banky.sk/vianocne-pozicky-pozor-na-financne-pacse/ , https://www.partnersgroup.sk/detail/desite-sa-financnej-podvyzivy-po-sviatkoch-prinasame-sedem-vianocnych-financnych-tipov-pre-stastne-vesele, https://www.aktuality.sk/clanok/308884/vianoce-vam-nemusia-zruinovat-rozpocet-pomoze-tychto-sedem-trikov/ , https://ekonomika.sme.sk/c/20966515/vianoce-pozicka-financie-banka-nakupovanie-uver.html , http://www.zfpa.sk/ako-sa-tieto-vianoce-vyhnut-dlhom/


Zaujíma Vás viac informácií o možnostiach spolupráce? Napíšte nám.

blueside@blueside.sk