Dovolenka bez prekážok

22.august 2019

Dovolenková sezóna je už síce skoro na konci, no mnohí sa ešte len chystajú využiť posledné letné dni mimo nášho územia. Dovolenka so sebou môže priniesť rôzne neočakávané prekážky. Či už sa chystáte k moru alebo na hory, v rámci Európy alebo až za oceán. Preto prinášame užitočné rady, ako si s mnohými problémami poradiť a užiť si tak dovolenku bez starostí.

1. Skontrolujte platnosť dokladov a víz

Pred vycestovaním na dovolenku si v predstihu skontrolujte platnosť občianskeho preukazu / cestovného pasu. V krajinách EÚ postačí platnosť dokladov počas pobytu. No do mnohých krajín (napríklad do Turecka) môžete vycestovať len s cestovným pasom, ktorého platnosť je aspoň 3 mesiace po návrate z dovolenky. Overte si to počas plánovania dovolenky.

Vyhotovte si kópie všetkých osobných dokladov a uložte ich mimo originálov. V prípade krádeže alebo straty vám to uľahčí vybavovanie náhradných cestovných dokladov.

Pokiaľ cestujete s deťmi, máte povinnosť nosiť so sebou ich pasy. V inom prípade môže polícia príslušnej krajiny riešiť, či sú to skutočne vaše deti. V prípade, že neplnoleté dieťa cestuje s príbuzným musí mať notársky overené splnomocnenie – súhlas oboch rodičov. Toto potvrdenie je potrebné mať v jazyku danej krajiny alebo v angličtine. Súhlas sa vyžaduje, aj keď dieťa cestuje iba s jedným rodičom, aby cesta nebola považovaná za rodičovský únos.

Nepodceňujte víza. Pred odchodom na dovolenku si zistite vízovú povinnosť alebo koľko v danej krajine môžete pobudnúť bez nutnosti žiadať o víza.

2. Nezabudnite na cestovné poistenie

Do zahraničia necestujte bez cestovného poistenia, môže vám ušetriť aj niekoľko tisíc eur. Zraneniu alebo chorobe sa totiž nie vždy vyhnete. Cestovné poistenie zvyčajne okrem poistenia liečebných nákladov v zahraničí zahŕňa aj pripoistenia, ako poistenie úrazu, batožiny, zodpovednosť za škodu a doplnkové asistenčné služby.

Pokiaľ cestujete na dovolenku raz ročne, môžete uzavrieť krátkodobé cestovné poistenie. Jeho cena sa odvíja od krajiny, počtu osôb a toho, čo chcete mať poistením kryté. 

Pri ceste do zahraničia niekoľkokrát do roka, je lepšie zvážiť celoročné poistenie. Je finančne výhodnejšie a nemusíte pred každou cestou nič riešiť. Mnohé poisťovne ponúkajú celoročné cestovné poistenie pre celú rodinu za výhodnú cenu.

Poistiť sa môžete aj z pohodlia domova a bez čakania prostredníctvom online poistenia napr. Netfinancie. Jednoducho si porovnáte jednotlivé poistenia a vyberiete to najvýhodnejšie a najvhodnejšie pre vás a vašu rodinu. 

3. Zoberte si menšiu hotovosť aj platobné karty

Pred vycestovaním si overte, či má vaša banka v danej krajine banku z rovnakej finančnej skupiny a tiež koľko stojí výber z bankomatu. Každopádne si so sebou zoberte aspoň 2 platobné karty. Pokiaľ máte aj kreditnú kartu, zoberte ju so sebou. Kreditná karta je skvelá na platenie, keďže úhrady touto kartou v zahraničí majú naše banky zahrnuté v balíkoch. Pozor však dajte pri výbere z bankomatu. Na výber používajte iba debetnú kartu.

Zoberte si hotovosť v miestnej mene aj v menších eurových bankovkách. Hotovosť si zameňte na Slovensku a lokálnym zmenárňam sa radšej vyhnite. Peniaze v hotovosti majte pre prípad krádeže uložené na viacerých miestach.

Viac o platení v zahraničí nájdete v článku Ako na dovolenke platiť a zároveň nepreplatiť.

4. Skontrolujte poistenie auta

Pokiaľ cestujete autom, zistite či máte v balíku PZP (povinné zmluvné poistenie) aj asistenčnú službu. Asistenčná služba pomôže pri krádeži, poruche alebo nehode auta v zahraničí. Zabezpečí bezplatné odtiahnutie auta do servisu, uschovanie nepojazdného auta, ubytovanie v núdzi pre posádku, či jej návrat do miesta bydliska.

Ak máte len PZP, ktoré chráni cudzie auto a nie vaše, určite za zváženie stojí uzatvorenie havarijného poistenia. Niektoré poisťovne na trhu ho ponúkajú aj len na pár týždňov.

5. Nepodceňujte zodpovednosť za škodu

Počas dovolenky môžete spôsobiť vy alebo vaše dieťa niekomu škodu na majetku, či na zdraví. Napríklad, keď nešťastne skočíte do bazéna a pritom zraníte iného dovolenkára. Takéto škody sa môžu vyšplhať na tisíce až desaťtisíce eur. Preto sa uistite, či vaše cestovné poistenie kryje aj takéto škody a do akej výšky.

6. Dajte sa zaočkovať a zoberte si lieky

Pred odchodom na dovolenku do exotických krajín si zistite, aké choroby aktuálne hrozia v danej oblasti. Dajte sa včas zaočkovať, aby vakcína mohla už počas cesty dostatočne účinkovať. Žltačka A i B, brušný týfus, meningokokový zápal mozgových blán, osýpky, žltá zimnica, cholera či zápal pľúc peumokokového pôvodu. To všetko je len niekoľko najčastejších ochorení, proti ktorým sa zvykne očkovať.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne užívate, či na lieky od bolesti, hnačky a iné. V prípade, že budete potrebovať lekársku pomoc alebo kúpiť nejaké lieky, nezabudnite si odložiť všetky lekárske správy a bločky o kúpe liekov. Budete ich musieť zdokladovať v poisťovni, v ktorej máte uzatvorené cestovné poistenie.

7. Ochrana detí počas prázdnin

Počas dovoleniek a letných prázdnin výrazne stúpa počet úrazov detí. Nedajú sa úplne eliminovať, ale dajú sa zmierniť. V prvom rade nezabúdajte na ochranné pomôcky, ako je prilba, chrániče na kolená a lakte i reflexné prvky.

Na zmiernenie následkov po úrazoch detí poslúži kvalitné úrazové poistenie. Niektoré poisťovne ho ponúkajú samostatne a stojí približne 40 eur na celý rok. Kryje nielen zlomeniny a popáleniny, ale aj trvalé následky úrazu. Správne nastavené úrazové poistenie dieťaťa dokáže vykryť stratu prímu rodiča, ktorý s ním musí ostať doma počas liečby.

Zdroje: https://www.union.sk/cestovne-poistenie-online/#ciel-cesty , https://www.investujeme.sk/clanky/ako-si-uzit-letnu-dovolenku-bez-zbytocnych-problemov/ , https://dajto.markiza.sk/clanok/1872789?name_url=top-6-rad-ako-sa-nedostat-na-dovolenke-do-problemov


Zaujíma Vás viac informácií o možnostiach spolupráce? Napíšte nám.

blueside@blueside.sk