Akých chýb sa najčastejšie dopúšťajú začínajúci investori?

07.marec 2019

Investovanie nie je pre každého. Pokiaľ si nedáme pozor, môžeme veľa stratiť. Mnohí začínajúci investori sa púšťajú do investovania bez akýchkoľvek skúseností i znalostí. Robiť chybné rozhodnutia je ľudské, ale v prípade finančnej straty dokáže každý omyl mrzieť dlho. Akých chýb sa najčastejšie dopúšťajú začínajúci investori?

Úplne im absentuje plán

Vrhnúť sa bezhlavo do investovania bez toho, aby ste mali jasne premyslené a naplánované, čo chcete investovaním dosiahnuť, patrí medzi školácke chyby. Niektorí začínajúci investori nemajú predstavu, na aké dlhé obdobie chcú peniaze investovať a aké riziko sú ochotní podstúpiť.

Pred investovaním si premyslite, na akú dobu chcete peniaze investovať. Hovoríme tomu aj investičný horizont. Ďalej je dôležité si ujasniť, či budete investovať menšie sumy pravidelne, alebo investujete všetky peniaze naraz. Ste ochotní ísť do väčšieho rizika s možným vyšším ziskom, alebo sa uspokojíte s nižšími výnosmi, pričom podstúpite pri investovaní menšie riziko?

Zabúdajú na diverzifikáciu portfólia

Chybou neskúsených investorov je, že investíciu nerozložia, aby zmiernili riziko. Jednoducho vsadia všetko takpovediac na jedinú kartu. Sú situácie, kedy sa oplatiť investovať väčšiu časť z rozpočtu do jednej hlavnej investície. Pri veľkých poklesoch na trhu môže nastať výkyv, ktorý výrazne ovplyvní situáciu investora.

Odporúča sa investíciu diverzifikovať, čiže rozložiť na väčší počet menších investícií. Investícia by mala obsahovať ako rizikové, tak aj stabilné investície. Investujte do rôznych aktív – akcií, dlhopisov, komodít či realít. Investície je optimálne diverzifikovať aj podľa regiónu, odvetvia alebo meny.

Investujú v nesprávny čas

Začínajúci investori často investujú práve tam, kde sa ukazujú pozitívne výnosy z predošlého obdobia. Ak však investícia v minulom roku zarobila 20 %, tak sa nemôžete spoliehať, že to tak bude aj v ďalšom roku. Zároveň je pravdepodobné, že po dlhšom raste sa dostaví aj istý pokles.

Nováčikov negatívne ovplyvňujú aj tvrdenia a zaručené tipy kam investovať, ktoré sa objavujú v médiách. Na investíciu je vtedy už zvyčajne neskoro. Medializovanie „zaručenej“ investície znamená, že sa blíži k vrcholu a skúsení investori začínajú práve vtedy predávať.

Odborníka a poradcu pokladajú za zlo

Medzi ďalšiu chybu začínajúcich investorov patrí fakt, že si nedajú poradiť od odborníkov a sami sa rozhodnú kam zainvestujú. Investovanie si vyžaduje patričné znalosti a skúsenosti. Aby ste sa stali dobrým investorom, je potrebné sa vzdelávať, absolvovať prínosné školenia a mať na investovanie dostatok času. Poraďte sa so skúsenejšími a zbytočne neriskujte. Pokiaľ chcete začať s investovaním, dávame vám do pozornosti manuál pre začínajúcich investorov.

Pravidlá investovania

  • Investujte iba voľné peniaze, ktoré nebudete v blízkej budúcnosti potrebovať.
  • Na kratšie obdobie investujte konzervatívne a pri dlhšom horizonte sa nebojte podstúpiť vyššie riziko.
  • Nekonajte neuvážene, rozhodujte sa s chladnou hlavou a každú investíciu si dobre premyslite.
  • Zmierte sa s tým, že nezbohatnete v priebehu niekoľkých mesiacov, podarí sa to iba pár vyvoleným.
  • Čo už zarobilo, v budúcnosti zarobiť nemusí. Súčasné výnosy nie sú zárukou budúceho rastu.
  • Pravidelným investovaním aj s malými sumami, znížite možné riziko nesprávneho načasovania investície.

Zdroje: https://www.novinky.cz/finance/445632-caste-chyby-kterych-se-lide-pri-investovani-dopousteji.html , https://www.etrend.sk/financie/12-tipov-ako-pri-investovani-nestratit-vsetky-uspory.html , https://www.investujeme.sk/clanky/najcastejsie-chyby-pri-investovani-do-podielovych-fondov/  , https://bankar.sk/3-najcastejsie-chyby-ludi-pri-investovani/


Zaujíma Vás viac informácií o možnostiach spolupráce? Napíšte nám.

blueside@blueside.sk