Aké trendy nás čakajú vo svete financií v najbližších rokoch?

02.október 2018

Každá oblasť života napreduje rýchlym tempom. Nie je tomu inak ani vo svete financií, v ktorom sú inovácie takmer na dennom poriadku. Aké zmeny a trendy nás v najbližších rokoch čakajú? Prinášame niekoľko oblastí, v ktorých sa očakávajú zmeny aj z pohľadu blízkej budúcnosti.

1. Nové zmeny v stavebnom sporení

Nové pravidlá nás čakajú od januára budúceho roka pri stavebnom sporení. Nárok na štátnu prémiu budú mať len ľudia s nižším zárobkom, ich príjem musí byť menej ako 1,3-násobok priemernej mzdy. Od januára 2019 sa zmení aj výška prémie, stúpne zo 66,39 na 70 eur. Aby ju však sporiteľ získal v plnej výške, musí za rok vložiť na sporenie až 2 800 eur. Je teda otázne, koľkí sporitelia s nízkym platom dokážu takúto sumu za rok nasporiť.

Plnú výšku štátnej prémie nedostanú sporitelia, ktorí uzatvoria zmluvu až v druhom polroku. Dostanú maximálne len polovicu jej výšky. Nárok na štátnu prémiu by po novom nemali mať ani ľudia, ktorí si zoberú tzv. medziúver. Ide o tých sporiteľov, ktorí si zoberú pôžičku skôr ako po dohodnutom čase sporenia. Novela zruší aj priateľských sporiteľov, ktorí po 6 rokoch sporenia mohli vybrať peniaze aj s prémiou na akýkoľvek účel.

2. Úrokové sadzby pri hypotékach porastú

Postupne sa budú pri hypotekárnych úveroch zvyšovať úrokové sadzby. Európska centrálna banka už ohlásila, že na budúci rok sa začnú postupne dvíhať úrokové sadzby. Finančníci preto odporúčajú fixovať úrok pri hypotéke na dlhšie obdobie, pretože už v lete 2019 môžeme očakávať zdraženie hypoték. Úrokové sadzby aktuálne stúpajú napríklad v USA alebo v susednej Českej republike, kde priemerná úroková sadzba na hypotéke je vo výške 2,51 %.

3. Zvýšenie úrokových sadzieb vkladov

Európska centrálna banka sa snažila znížením úrokov zlacniť pôžičky a tak naštartovať infláciu. Nízke úroky podnecovali ľudí k úverom alebo k míňaniu úspor. Čím viac ľudia nakupujú, tým viac sa štartuje inflácia (teda aj rast cien). Zdražovanie hypoték a úverových produktov bude mať za dôsledok atraktívnejšie vklady v bankách. Dnes sa maximálny úrok na ročnom termínovanom vklade pohybuje okolo 0,81 %. O dva – tri roky to môže byť aj na úrovni 3 – 4 %. Všetko však bude závisieť od rýchlosti dvíhania základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky.

4. Inovácie, ktoré vám uľahčia a ušetria čas

Očakávania klientov sa menia rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Klienti požadajú jednoduché, rýchle a bezpečné riešenia, ktorými ušetria čas aj "nervy" pri vybavovaní na úradoch a v inštitúciách. Banky a spoločnosti sa tomuto trendu prispôsobujú. Množstvo záležitostí už aj dnes vybavíte z pohodlia domova. Mobilom platíme účty a nákupy, komunikujeme s bankou aj inými úradmi. Novinkou je možnosť uzatvorenia bežného účtu cez mobil. Podobné riešenia budú na vzostupe.

5. Budúcnosť kryptomien

V poslednom období sme svedkami poklesu kurzu Bitcoinu, pod ktorý sa podpísalo aj to, že niektoré vlády a politici chcú regulovať kryptomeny. Dokonca aj u nás chce vláda začať zdaňovať príjmy z kryptomien vrátane Bitcoinu. V Číne zase zaviedli celoštátny zákaz obchodovania s kryptomenami. Je tu preto otázka, majú kryptomeny budúcnosť? Viacero finančníkov tvrdí, že tradičné banky po celom svete budú v rokoch 2019 a 2020 asimilovať digitálne meny medzi svoje stabilné regulované finančné aktíva. To by malo viesť k zvýšeniu dopytu po „digitálnom majetku“ a výrazne zvýšiť súčasné ceny kryptomien.

Prečítajte si aj: Kryptomena. Podvod alebo alternatíva?

6. Blockchain ako budúcnosť nielen pri kryptomenách

Bitcoin a väčšina kryptomien funguje na báze technológie blockchain. Ide o druh distribuovanej databázy, ktorá sa stará sama o seba a nikto ju neriadi. Nepotrebuje obrovské datacentrá, ktoré by ju udržiavali v chode. Beží na miliónoch počítačov obyčajných ľudí, ktorí ťažia Bitcoin alebo inú kryptomenu. Množstvo bánk i korporácii sa o fungovanie blockchainu ako takého zaujíma hlavne preto, že môže priniesť úsporu na zamestnancoch, ktorí sa starajú o automatizáciu a finančnú bezpečnosť. Táto idea nie je nereálna - napríklad Štátna banka Indie uviedla, že blockchain by mohol byť v bankovom sektore zavedený niekedy v roku 2030.

Zdroje: https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/473351-hypoteky-budu-lacne-este-rok/, https://www.tatrabanka.sk/ucet-uver-online/#bezny-ucet-cez-mobil, https://www.tatrabanka.sk/sk/personal/ucet-platby/tvarova-biometria/,  https://www2.deloitte.com/nl/nl/pages/financial-services/articles/5-blockchain-use-cases-in-financial-services.html, https://ekonomika.sme.sk/c/20912503/oblubenu-stavebnu-premiu-stat-vyrazne-osekal.html


Zaujíma Vás viac informácií o možnostiach spolupráce? Napíšte nám.

blueside@blueside.sk